Jazda autem w stanie nietrzeźwości, zachowaj prawo jazdy, uniknij wpisu w KRK
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości spotyka się, co zresztą słuszne, z powszechną krytyką. Wskazać jednak również trzeba, że każda sprawa jest inna i nie każda winna kończyć się pozbawieniem prawa jazdy czy wydaniem wyroku skazującego. W tej kwestii bardzo dużo zależy od postawy zatrzymanego, zarówno w trakcie zatrzymania, jak i przed Sądem, szerzej jednak to zagadnienie będzie omówione w osobnym wpisie.
Dzisiejszy wpis dotyczyć będzie sytuacji kiedy, pomimo zatrzymania Cię przez policję w stanie nietrzeźwości Sąd może wydać wyrok uniewinniający oraz sytuacji kiedy możliwe będzie warunkowe umorzenie postępowania, a więc dwóch sytuacji w których nie stracisz prawa jazdy i nie będziesz figurował w rejestrze osób skazanych.
W pierwszym przypadku nie stracisz prawa jazdy z oczywistych względów, w drugim zależeć będzie to od subiektywnej decyzji Sądu. Słowem wstępu,
Popełniamy przestępstwo kiedy prowadząc pojazd (stan nietrzeźwości):
-zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub
-zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg w 1 dm3
WAŻNE ! lub zawartości te prowadzą do stężenia przekraczającego tę wartość (art. 115 § 16 k.k.). Oznacza to w praktyce, że jeżeli pierwsze badanie wykazało 0,4 promila, a następne 0,6 promila alkoholu we krwi, to mimo pierwszego badania, które wykazało wynik poniżej ustawowej granicy, będziemy odpowiadać za przestępstwo opisane w art. 178a k.k. Taki wynik ma również znaczenie dla wymiaru kary.
Popełniamy wykroczenie kiedy prowadząc pojazd (stan po użyciu alkoholu):
– zawartość alkoholu we krwi wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,2 do 0,5 promila lub
– zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1dm3
(art. 46 ust 3. ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi)
UWAGA !
18 maja 2015 roku zaostrzono przepisy dot. odpowiedzialności karnej za przestępstwo z art. 178a k.k., zmieniając minimalny okres zakazu prowadzenie pojazdów w przypadku wydania wyroku skazującego na minimum 3 lata. Sąd ma obowiązek orzec w takiej sytuacji zakaz prowadzenia pojazdów. Przepisy dotyczące wykroczenia nie uległy zmianie, jednak również w tym przypadku Sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
Obecnie obowiązujące przepisy, pomimo ich drastycznego zaostrzenia w stosunku do nietrzeźwych kierowców, umożliwiają jednak zastosowanie instytucji warunkowego umorzenia postępowania. Sąd umarzając warunkowo postępowanie może w ogóle nie orzekać o zakazie prowadzenia pojazdów lub orzec zakaz jedynie na jeden rok. Tylko w wyroku skazującym Sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Przy wyroku uniewinniającym sprawa jest oczywista.
UNIEWINNIENIE
W praktyce jest tak, że Policjanci przy przeprowadzaniu badań trzeźwości popełniają błędy, które mogą spowodować, że dokumenty z przeprowadzanych czynności nie będą wiarygodnym dowodem w sprawie, na potwierdzenie zawartości alkoholu w organizmie, co w konsekwencji może doprowadzić do wyroku uniewinniającego. W mojej ocenie błędem byłoby powoływanie biegłego w takiej sytuacji, który mógłby określić czy urządzenie mogło podać prawidłowy wynik lub wykazać, że zawartość alkoholu w organizmie mogła mieć wskazane w badaniu stężenie. Zgodnie bowiem z podstawową zasadą kodeksu postępowania karnego „oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie udowodniona…„. Tak więc, to na organach ścigania spoczywa obowiązek udowodnienia, że popełniono przestępstwo. Co więcej w myśl powołanych przepisów „niedające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego„, dlatego nie jest w Naszym interesie powoływanie biegłego, gdyż może być to jedyny dowód Naszej winy. Oczywiście opisuję sytuację, gdy stężenie alkoholu w organizmie znajdowało się na granicy, ponieważ oprócz wskazanych badań, sąd zazwyczaj przeprowadza dowód z zeznań policjantów. W sytuacji więc, gdy nie ma widocznych objawów upojenia alkoholem, trudno będzie wykazać dowodem osobowym, poziom stężenia alkoholu, albo w ogóle wykazanie tego faktu- tym bardziej, że w takiej sytuacji również możemy powołać świadków. Sytuacja taka ma miejsce bardzo często przy tzw, rutynowych kontrolach (CZY POLICJA MOŻE PRZEPROWADZAĆ RUTYNOWE KONTROLE BADANIA TRZEŹWOŚCI? znajdziesz na blogu)
Odnosząc się jednak to zebranych przez policjantów dokumentów, bardzo ważna jest ich analiza, aby można było określić czy mamy szansę na uniewinnienie czy powinniśmy starać się o warunkowe umorzenie postępowania przez Sąd. Czy w Twojej sprawie zachodzą przesłanki do uniewinnienia, niezbędna jest analiza Twoich akt.
Powinieneś przeanalizować akta swojej sprawy, celem sprawdzenia czy badanie na zawartość alkoholu w organizmie zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj.:
– Zarządzeniem Komendanta Głównego Policji nr 496 z dnia 25.05.2004 r. w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu z uwzględnieniem zmian wprowadzonych Zarządzeniem Komendanta Głównego Policji nr 738 z dnia 21.06.2011 r.
– Zasadami przeprowadzania pomiarów stężenia alkoholu oraz opiniowania w sprawach trzeźwości wydanymi przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie zatwierdzonymi w dniu 26 listopada 2004 r. przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej o Kryminologii,
– Instrukcją obsługi producenta alkomatu użytego do badania trzeźwości kierującego pojazdem.
UWAGA !
Z każdego badania sporządzany jest protokół z przeprowadzonych czynność, który następnie otrzymujemy do podpisania. Należy przede wszystkim sprawdzić co zostało w nim zawarte zanim go podpiszemy. Protokół z przeprowadzonego badania, również musi być sporządzony z odpowiednimi wytycznymi, jednak będzie to tematem osobnego wpisu.
WARUNKOWE UMORZENIE POSTĘPOWANIA KARNEGO
Kodeks karny nie określa, do jakiego stopnia stężenia alkoholu w organizmie osoby prowadzącej pojazd, Sąd może wydać wyrok warunkowo umarzający postępowanie. Wydając taki wyrok Sąd nie ma już obowiązku o orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów, jak ma to miejsce w przypadku skazania (chociażby z warunkowym zawieszeniem wykonania kary). Aby taka sytuacja miała miejsce muszą zaistnieć następujące przesłanki:
-społeczna szkodliwość czynu polegającego na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości nie była znaczna,
-stopień zawinienia kierującego samochodem w stanie nietrzeźwości nie był znaczny.
Brak wyraźnych granic powoduje, że decyzja o pozostawieniu oskarżonemu prawa jazdy jest tylko i wyłącznie swobodną decyzją Sądu. Sądy jednak bardzo różnie podchodzą do kwestii warunkowego umorzenia postępowania wobec nietrzeźwych kierowców- można jednak ogólnie przyjąć, że prowadzący pojazd w stanie nietrzeźwości 0,30 – 0,40 mg/l ma szanse na warunkowe umorzenie postępowania.
Nie jest to jednak jedyna i decydująca przesłanka o warunkowym umorzeniu postępowania. Sąd będzie brał również pod uwagę: w jakich godzinach prowadziłeś auto (natężenie ruchu), jaki rodzaj pojazdu prowadziłeś, po jakiej drodze (autostrada, czy lokalna- również natężenie ruchu), jak daleko miałeś zamiar jechać. Znaczenie będzie miało również niekiedy, czy prawo jazdy jest Ci niezbędne do utrzymania siebie, bądź rodziny. Ponadto Sąd będzie również badał Twoje zachowanie, zarówno w trakcie, jak i po zdarzeniu. Okolicznością przemawiającą za warunkowym umorzeniem może być próba naprawienia wyrządzonej szkody, przez oddanie krwi, ponieważ przestępstwo stypizowane w art. 178a k.k. chroni bezpieczeństwo w komunikacji.
Stopień stężenia ma zatem duże znaczenie, jednak nie jest decydujący. Warunkowo umorzyć postępowanie, przy którym Sąd nie musi orzekać o zakazie prowadzenia pojazdów można wobec osoby, która prowadziła pojazd mając 0,30 mg/l jak i wobec osoby, która miała stężenie wyższe, ponieważ tutaj decydować mogą pozostałe wskazane wyżej aspekty.
Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości z art. 178a k.k. z odstąpieniem przez Sąd od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów znajdziesz na Naszej stronie.
Jeżeli chcesz aby Twoją sprawą zajął się adwokat napisz lub zadzwoń do Nas, a na pewno odezwiemy się. Jeżeli chcesz abyśmy dokonali jedynie analizy Twoich akt, jest ona możliwa po przesłaniu dokumentów lub po przekazaniu ich osobiście po wcześniejszym umówieniu się.
W razie pytam jesteśmy do Twojej dyspozycji:
biuro@kancelaria-zarzecki.pl
Aby uzyskać dostęp do akt swojej sprawy wystarczy, że zadzwonisz do właściwej komendy Policji, Prokuratury lub Sądu- w zależności od tego, gdzie znajdują się akta Twojej sprawy. Masz prawo wglądu w akta, jeżeli wydano postanowienie o przedstawieniu Ci zarzutów. Możesz w takiej sytuacji uzyskać kserokopie akt oraz wykonać fotokopie całości akt sprawy. Jakakolwiek próba wmówienia Ci czegoś innego w sekretariacie Sądu jest naruszeniem Twojego prawa do obrony, ale zagadnienie to oraz jak zachować się w takiej sytuacji będzie objęte osobnym wpisem.
Wykonując zdjęcia akt najważniejsze są: protokół badania trzeźwości (powinno być ich kilka), wydruki z przeprowadzonych badań (zazwyczaj są przypięte do protokołu z badania i wyglądają jak paragon) oraz świadectwo wzorcowania, które ma dwie strony i w aktach powinny znajdować się zaraz za protokołami z badania stanu trzeźwości.
Analiza zawierać będzie przede wszystkim sprawdzenie wskazanych dokumentów: protokołu badania trzeźwości alkomatem, wydruków z przeprowadzonych badań, świadectwo wzorcowania alcosensora.
Analiza pozwoli na określenie sposobu działania w danej sprawie pod kątem uniewinnienia. Wyniki analizy otrzymasz w drodze mailowej, na piśmie lub podczas spotkania. W przypadku gdyby badanie zostało przeprowadzone zgodnie ze sztuką zostaną wskazane Ci dalsze metody postępowanie, które będą miały na celu doprowadzić do warunkowego umorzenia postępowania w Twojej sprawie.
W razie zlecenia sprawy wszelkie czynności w danej sprawie podejmie wskazany adwokat lub upoważniony przez niego aplikant adwokacki.







