Umorzenie oraz warunkowe umorzenie postępowania karnego za posiadanie narkotyków.

W Polsce przestępstwem jest posiadanie każdego rodzaju narkotyku. Dzisiejszy wpis dotyczyć będzie umorzenia postępowania (prokurator lub Sąd) oraz warunkowego umorzenia postępowania (Sąd), pomimo zatrzymania Cię przez policję z narkotykami. Zatem dwóch sytuacji, w których po zakończeniu postępowania nie będziesz figurował w rejestrze osób skazanych.

Umorzenie postępowania oznacza bowiem, że mimo posiadania narkotyków podejrzany/oskarżony nie popełnił przestępstwa i tym samym nie może zostać wpisany do rejestru osób skazanych. Przy warunkowym umorzeniu postępowania Sąd orzeka o winie, jednak nie wymierza kary, co również powoduje, iż nie trafiamy do rejestru. Kiedy możemy liczyć na przedmiotowe rozstrzygnięcia i jakie konsekwencje ponosimy, w przypadku umorzenia i warunkowego umorzenia postępowania?



UMORZENIE POSTĘPOWANIA

Umorzenie postępowania karnego za posiadanie narkotyków może nastąpić m.in. w sytuacji: gdy znalezione środki odurzające lub substancje psychotropowe stanowią nieznaczną ilość i przeznaczone są wyłącznie na własny użytek (art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii) – postępowanie w tym trybie może zostać umorzone jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości. Nieznaczna ilość środków według orzecznictwa Sądów to z reguły do 2 gramy marihuany, 1 grama haszyszu, 0,10 grama amfetaminy, które przeznaczone są na własny użytek. Co prawda już sam przepis wskazuje, iż nie tylko ilość środków odurzających ma znaczenie przy decyzji o umorzeniu, jednak w praktyce większa ilość posiadanych środków odurzających z reguły powoduje, iż kierowany jest do Sądu akt oskarżenia.

Umorzenie możemy uzyskać również z uwagi na niską społeczną szkodliwość czynu i w takiej sytuacji może to nastąpić również przed Sądem. Nieskorzystanie przez organy ścigania z art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii najczęściej powoduje, iż zostaje Nam starać się o warunkowe umorzenie postępowania przed Sądem.

Umorzenie postępowania jest jednak najkorzystniejszym rozstrzygnięciem jakie może zapaść w sprawie  karnej o posiadanie narkotyków. Przy umorzeniu nie ponosimy żadnych konsekwencji w związku z posiadaniem narkotyków. Umorzenie powoduje uwolnienie podejrzanego/oskarżonego od zarzutu posiada narkotyków i zakończenie prowadzonego przeciwko niemu postępowania, dlatego nie ponosimy wówczas żadnych negatywnych konsekwencji prawnych, jakie mogłyby wyniknąć w faktu zatrzymania z narkotykami.

Nie figurujemy w rejestrze osób skazanych i co więcej nie ma żadnych informacji, iż takie postępowanie karne w ogóle toczyło się. Jedyne konsekwencje, to możliwość obciążenia Nas w całości lub części kosztami postępowania poniesionymi przez Skarb Państwa w zw. z prowadzonym postępowaniem oraz jeżeli podejrzany/oskarżony wykonuje zawód prokuratora, lekarza, adwokata – prokurator lub Sąd może zawiadomić przełożonych lub samorząd zawodowy o zakończonym postępowaniu celem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.


WARUNKOWE UMORZENIE POSTĘPOWANIA

Warunkowe umorzenie postępowania może nastąpić gdy: 

  • sprawca nie był wcześniej karany za przestępstwo umyślne,
  • wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne,
  • okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości,
  • postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Ponadto warunkowe umorzenie postępowania karnego jest możliwe w sprawie o przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Oznacza to, że oskarżony może uzyskać takie rozstrzygnięcie w razie popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków w typie podstawowym  oraz w typie uprzywilejowanym (wypadek mniejszej wagi). Oznacza to mniej więcej tyle, iż po spełnieniu wymienionych na wstępie, obligatoryjnych przesłanek, najczęściej warunkowo umarzane są postępowania, gdy posiadana ilość narkotyków nie przekracza 4 gram marihuany, 2 gram haszyszu, 0,20 gram amfetaminy. Oczywiście są to jedynie dane statystyczne, a orzeczenia mogą być bardzo różne. 

Konsekwencją warunkowego umorzenia postępowania jest okres próby (od roku do trzech lat), jaki otrzymujemy od Sądu, pod pewnymi warunkami (mogą to być np. dozór kuratora lub osoby godnej zaufania czy świadczenie pieniężne). Jeżeli warunki te nie będą przestrzegane, Sąd podejmie lub może podjąć postępowanie karne.

Sąd umarzając warunkowo postępowanie stwierdza winę oskarżonego, jednak nie wymierza mu kary. Nie figurujemy wówczas w rejestrze osób skazanych.



Jak wspomniano na wstępie, ilość posiadanych narkotyków to nie jedyny wyznacznik do określenia, czy w sprawie może nastąpić umorzenie bądź warunkowe umorzenie postępowania. Nie należy również „trzymać się sztywno” ww. statystyk, ponieważ doświadczenie zawodowe pozwala wskazać, że oprócz ilości posiadanych narkotyków istotne, w zależności od rodzaju sprawy może być również:

  • podjęcie terapii leczenia uzależnień w trakcie trwania postępowania, bądź
  • wskazywanie na jednorazowy/incydentalny przypadek wejścia w posiadanie narkotyków,
  • sytuacja w jakiej doszło do posiadania narkotyków,
  • wyrażenie skruchy, wstydu, negatywnej oceny swojego zachowania,
  • sposób życia przed sprawą o posiadanie narkotyków,
  • plany zawodowe i rodzinne, aby wykazać że ujemne konsekwencje mogą dotyczyć nie tylko Nas,
  • inne, które wskazują, iż orzeczenie kary spowoduje zbyt daleko idące sankcje w stosunku do stopnia zawinienia.

To tylko przykładowe i najbardziej ogólne aspekty, pamiętaj jednak, iż wszystko powinno być poparte dowodami.

Ponadto niezmiernie istotne jest Twoje zachowanie. W wielu przypadkach, podczas wyjaśnień składanych przed Sądem, staramy się np. umniejszać swojej winie, okazać przesadnie skruchę czy obwiniać wymiar sprawiedliwości, dlatego konieczne jest „przećwiczenie” z obrońcą swoich wyjaśnień oraz zachowania w Sądzie. Zazwyczaj od wpłynięcia AO do Sądu jest wystarczająco dużo czasu na kilkukrotne „odegranie rozprawy”, aby utrwalić sobie, co należy mówić, a czego nie.

Podczas pierwszego przesłuchania możesz być namawiany do dobrowolnego poddania się karze w zamian np. za łagodniejszy wyrok. Faktem jest, że orzeczenia umarzające, kiedy posiadana ilość narkotyków przekracza wskazane wyżej ilości są rzadkością, jednak dobre przygotowanie zwiększa Twoje szanse. Pamiętaj, że w procesie karnym jesteś niewinny do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego, a na negocjacje ws. kary zawsze masz czas.



Jeżeli chcesz aby Twoją sprawą zajął się adwokat napisz lub zadzwoń do Nas, a na pewno odezwiemy się. Jeżeli chcesz abyśmy dokonali jedynie analizy Twoich akt, jest ona możliwa po przesłaniu dokumentów lub po przekazaniu ich osobiście po wcześniejszym umówieniu się.


W razie pytam jesteśmy do Twojej dyspozycji:

biuro@kancelaria-zarzecki.pl